Bakan Demircan: Sağlık personeline şiddet, kabul edilebilir bir şey değil

Bakan Demircan: Sağlık personeline şiddet, kabul edilebilir bir şey değil

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı tedbirlerin alınacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, TRT Haber'de yayınlanan Sağlık Olsun programına katıldı.

"Sağlık personeline şiddet kabul edilebilir bir şey değil" 

Bakan Demircan sağlık personellerinin uğradığı şiddete ilişkin şunları şöyledi:

"Sağlıkla şiddetin bir araya gelmemesi lazım, vatandaşa hizmet eden sağlık personeline şiddet kabul edilebilir bir şey değil. O insanlar görmediğiniz saatlerde de düşünün belki 2 saat önce orası çok büyük bir yoğunlukla doluydu, bunun için vatandaşlarımızı uyarıyorum, vatandaşımız sabırlı olmalı. Bize ulaşabilirler, BİMER'e, CİMER'e ulaşabilirler, hiçbir sorun şiddetle çözülmez."

"Antibiyotikle her hastalık iyileşmez"

Son dönemde artan antibiyotik kullanımı ile ilgili bakanlık olarak kampanya başlattıklarını hatırlatan Demircan, gereksiz antibiyotik kullanımı ile hem vücudun hem de vücuttaki faydalı bakterilerin zarar gördüğünü söyledi.

Bakan Demircan, "Antibiyotikle her hastalık iyileşmez. Antibiyotik alırız aslında antibiyotikle iyileştiğimizi zannederiz oysa vücut kendi direnci ile sorunu çözmektedir. Ancak antibiyotik gerektirmeyen bir rahatsızlıkta biz antibiyotik kullanmakla başka şeyi daha yapmış oluruz. Biz steril bir ortamda yaşamıyoruz, muhakkak ki bizimle beraber yaşayan bakteriler var. Bu mikroorganizmalar içerisinde faydalı dediğimiz bakteriler var, zarar veren bakteriler var. Rahatsızlığımız o an için antibiyotikten etkilenmeyecek bir bakteri tarafından yapılmış bir rahatsızlık değil de bir virüs diyelim üzerinden bir rahatsızlıksa biz boşuna antibiyotik kullanmış oluruz bir, ikincisi faydalı bakterilerimizi de yok eder, aslında vücut direnci geleceğe dönük olarak zarar görür." ifadelerini kullandı. 

"Dikkatli kullanmamız lazım, hekimin tavsiyesinden ayrılmamamız lazım"

Gereksiz antibiyotik kullanımının ülke ekonomisini de zorladığını ifade eden Demircan, mutlaka hekimin sözünün dinlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Demircan, "Elbette ki bunların bize yansıyan maliyeti var. Biz Türkiye olarak kendi ilacımızı kendimiz üretebilmek için büyük bir gayret içerisindeyiz. 2017 yılı itibariyle Türkiye tükettiği ilaçların artık kutu miktarı açısından artık yüzde 60'ından fazlasını kendisi üretmektedir. Rakam olarak, para olarak değerlendirdiğimizde, Türkiye tükettiği ilaçların yüzde 42'sini para karşılığı olarak kendisi üretmektedir, yüzde 58'lik kısmı dışarıdan almaktadır. İster kendimiz üretelim ister ithal etmiş olalım bunlar maliyettir ülke ekonomisine. Dikkatli kullanmamız lazım, hekimin tavsiyesinden ayrılmamak lazım." dedi. 

Personel alımları

55 bin sağlık personeli alınacağını bir kez daha hatırlatan Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"27 bin ebe, hemşire ve sağlık personeli alacağız. 19 bin tane işçi kardeşimizi alacağız, hastanelerin bakımı, temizliği, güvenliği için ve yaklaşık 9 bin beklediğimiz mezun pratisyen uzman sayısı onlarla birlikte yaklaşık 55 bin personel alacağız. Bu da bizim özellikle problem çıkan mekanları olan acillerde daha iyi hizmet vermemizi sağlayacak önemli faktör olacak."

Kaynak: TRT Haber

HABERİ PAYLAŞ: